Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu


Idź do treści

Trochę historii...


Pierwsze biblioteki publiczne zaczęto tworzyć w powiatach i gminach już w roku 1945. Kolejnym etapem zakładania bibliotek gminnych był rok 1949, kiedy to utworzono 1250 placówek na terenie całej Polski. tworząc w ten sposób pełną sieć bibliotek gminnych w kraju. Organizatorem pierwszych dziesięciu bibliotek gminnych w powiecie ostrołęckim była powstała w 1947 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ostrołęce. Wśród tych dziewięciu placówek znajduje się również Gminna Biblioteka Publiczna w Myszyńcu. Jedyne zachowane dokumenty świadczące o tym fakcie to zapis w księdze inwentarzowej GBP
i potwierdzenie odbioru książek z Ministerstwa Oświaty z dnia 18 lipca 1949 r. oraz sprawozdanie statystyczne GUS za rok 1950, na którym wpisany jest rok założenia biblioteki – 1949 rok.


W 1954 roku została przeprowadzona reforma podziału administracyjnego kraju, głównie na wsi, w miejsce gmin powstawały małe gromady. Dotychczasowa gmina Myszyniec została podzielona na cztery gromady: Myszyniec, Wykrot, Dąbrowy, Wolkowe. W związku z tym Biblioteka w Myszyńcu zmieniła tylko nazwę z Gminnej na Gromadzką, ponieważ obszar jej działania nie uległ zmianie. Nadal obsługiwała sąsiednie gromady, wchodzące przed rokiem 1954 w skład gminy Myszyniec.

W 1959 r. gromada Wolkowe została przyłączona do gromady Myszyniec. Przez najbliższe osiem lat GBP w Myszyńcu świadczyła usługi czytelnicze na rzecz dwóch gromad: Myszyńca i Wykrotu.

Następna reforma podziału administracyjnego kraju dotyczyła głównie środowisk wiejskich. W 1972 roku przyjęto ponownie podział na gminy likwidując gromady. Tworzono wówczas jedną bibliotekę gminną, a pozostałe biblioteki gromadzkie na terenie nowopowstałej gminy przekształcono w filie. Na bazie myszynieckiej biblioteki powstała Gminna Biblioteka Publiczna,
a biblioteka w Wykrocie została przemianowana na filię GBP w Myszyńcu.


Pomimo zmniejszenia się obszaru i liczby ludności gminy Myszyniec po roku 1982 nadal sieć biblioteczna jest słabo rozwinięta. Istnieje pilna potrzeba powołania następnych bibliotek. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych powstają kolejne trzy filie:
w Pełtach, Wydmusach, i Starym Myszyńcu. Ta ostatnia w 1990 roku zostaje przeniesiona do Olszyn. Jednocześnie w tym samym roku zostaje zawieszona działalność filii w Wolkowych. Następuje też likwidacja punktów bibliotecznych. Na koniec roku 1990 stan bibliotek przedstawia się następująco: Gminna Biblioteka Publiczna w Myszyńcu oraz 4 jej filie w Olszynach, Pełtach, Wydmysach i Wykrocie. Następne zmiany zachodzą w 2000 roku, kiedy to zawieszono działalność 3 filii: w Olszynach, Pełtach i Wydmusach. Część księgozbioru z tych bibliotek przejmuje biblioteka w Myszyńcu, natomiast pozostały księgozbiór zostaje przekazany do szkół podstawowych.

W związku z nadaniem praw miejskich Myszyńcowi, w 1993 roku Gminna Biblioteka Publiczna zmienia swoją nazwę na Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną.

Ważnym momentem w dziejach biblioteki była decyzja o nadaniu Gminnej Bibliotece Publicznej w Myszyńcu imienia księdza Władysława Skierkowskiego.

Obecnie na terenie gminy Myszyniec działają dwie biblioteki w Myszyńcu i Wykrocie.

Jeżeli chodzi o lokal, który jest główną podstawą działania to od 1949 roku biblioteka zmieniała go tylko 5 razy. Pierwszym pomieszczeniem biblioteki był lokal jednoizbowy o powierzchni 12 m. kw. w budynku murowanym. W 1972 roku GBP wprowadza się do nowo wybudowanego budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Otrzymuje początkowo dwie izby o łącznej powierzchni 49 m. kw. na pierwszym piętrze. Już po roku działalności Biblioteki w nowym pomieszczeniu okazuje się, że lokal jest za mały. W rezultacie biblioteka dysponowała lokalem trzy izbowym o łącznej powierzchni 64 m. kw. Po generalnym remoncie budynku w 1983 roku biblioteka otrzymuje dodatkowe 80 m. kw. z przeznaczeniem na czytelnię. Ten stan utrzymuje się do dzisiaj.

W dobie pośpiechu współczesnego życia oraz w dobie internetu tradycyjna forma książki ma swój niepowtarzalny urok
i wartość. Jednym z argumentów jest fakt, że w myszynieckiej bibliotece w każdym roku wzrasta zainteresowanie książką zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Myszyńcu za całokształt swojej działalności była wielokrotnie nagradzana przez Wojewodę Ostrołęckiego, Ministra kultury i Sztuki i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Źródło: Gieryk B. ,
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu – Centrum Wiedzy o Kurpiowszczyźnie, praca licencjacka pisana pod kierunkiem prof. dr. K. Pankowskiej, Akademii Humanistycznej
im. A. Gieysztora, Pułtusk 2005.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego