Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu


Idź do treści

Patron biblioteki


Nadanie imienia księdza Władysława Skiekowskiego Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Myszyńcu nie było przypadkowe. Był on postacią, która odegrała wielką rolę w budzeniu tożsamości regionalnej w okresie międzywojennym.


Urodził się 12 marca 1886 r. we wsi Głużek k. Mławy. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się na organistę. Następnie podjął naukę w Seminarium Duchownym w Płocku. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1912 r.. Pierwszą pracę jako wikariusz rozpoczął w Dzierzgowie. Po niespełna roku, 31 lipca 1913 r. przybył na wikariat do Myszyńca. Już w dniu przyjazdu został oczarowany melodią kurpiowskich pieśni. Od razu „przylgnął” do Kurpiów, urzekło go piękno puszczy i prosty lud.


Po dwóch latach został przeniesiony do pracy w innej parafii: najpierw do Krasnosielca, a następnie do Różana i do Ciachcina, a od 1925 r. objął probostwo parafii Imielnica k/Płocka. Tu pracował do 1941 r., tj. do chwili aresztowania przez gestapo
i wywiezienia go do obozu w Działdowie, gdzie zmarł śmiercią męczeńską w sierpniu 1941 r.

Ks. Skierkowski pracował w Myszyńcu zaledwie dwa lata. Ten krótki okres bezpośrednich kontaktów z Kurpiami zaważył jednak na całym jego życiu. Księdza od samego początku urzekły obrzędy, zwyczaje, pieśni kurpiowskie. Ta fascynacja stała się pasją jego życia. Pracując z dala od Kurpiowszczyzny przyjeżdżał tu jednak w każde wakacje. Po każdym wakacyjnym powrocie z Puszczy do Imielnicy dzielił się wrażeniami ze swymi bliskimi. W kręgu jego przyjaciół był między innymi ówczesny organista parafii Imielnica – Stanisław Zieliński. O folklorystycznych zamiłowaniach Skierkowskiego i jego pokaźnych zbiorach dowiedzieli się miłośnicy folkloru z Towarzystwa Naukowego w Płocku, a przede wszystkim dr Aleksander Maciesza ówczesny prezes Towarzystwa, oraz Klemens Jędrzejewski, ks Makowski i inni. Od roku 1926 ksiądz Skierkowski jako członek Towarzystwa wygłaszał szereg odczytów na temat Puszczy Kurpiowskiej, obrzędów i pieśni. Treść tych odczytów ilustrował grą na fortepianie i śpiewem. Odczyty te wzbudziły duże zainteresowanie uczestników tych zebrań. Trud i wysiłek ks. Skierkowskiego przyniosły piękny plon, w latach 1928 – 1934 zostały wydane w 4 zeszytach „Puszcza Kurpiowska w pieśni”. Opublikowane dzieło liczyło 790 pieśni. Ponadto autor dysponował rękopisami, które zawierały 1490 pieśni co daje ogólną liczbę 2280 pieśni. Był to więc imponujący zbiór.

Ks. Władysław Skierkowski stał się popularyzatorem tego regionu. Podczas jednego ze spotkań w Towarzystwie Naukowym
w Płocku zwrócono się do księdza Skierkowskiego z propozycją napisania na scenę wesela kurpiowskiego w takiej formie, żeby uczniowie i uczennice szkół średnich mogli zagrać je w teatrze. Pomysł ten spodobał się księdzu i wkrótce rozpoczął on pracę nad przygotowaniem spektaklu. Założył amatorski zespół wiejski w Imielnicy. To Kurpiom zadedykował pierwsze wydanie „Wesela na Kurpiach” – widowiska ludowego w czterech obrazach ze śpiewem i tańcami.


Gdy przyszła okupacja zachował się jak przystało na księdza i Polaka. Aresztowanie księży w lutym 1941 roku wywarło na wrażliwym proboszczu przygnębiające wrażenie. Po rozmowie z biskupami internowanymi w Słupnie, postanowił pozostać
w parafii, świadomie rezygnując z wyjazdu do Warszawy. W nocy z 6 na 7 marca 1941 roku nastąpiło zatrzymanie księdza Skierkowskiego oraz innych świeckich osób i przewiezienie aresztowanych najpierw do Borowiczek, a później do płockiego ratusza. Na następny dzień wszyscy duchowni zostali wywiezieni do Działdowa gdzie mieścił się obóz przejściowy, pełniący także okresowo funkcję obozu zagłady. Straszne warunki higieniczne, cierpienia i głód spowodowały wyniszczenie organizmu
i doprowadziły do śmierci ks. Skierkowskiego. W sierpniu 1941 roku nadeszło zawiadomienie z Działdowa, a przysłana przez Niemców lakoniczna informacja podała, że 20 sierpnia 1941 roku o godz. 6.20 zmarł on na zapalenie płuc.

Na szczęście ocalał jego wspaniały dorobek naukowy gromadzony nieprzerwanie od 1913 roku aż do wybuchu wojny.

Od dnia 11 listopada 1991 roku Ks. Władysław Skierkowski patronuje Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Myszyńcu jako zasłużony badacz kultury kurpiowskiej.

10 listopada 2001 roku odbyła się konferencja popularno - naukowa z okazji 60 rocznicy
śmierci Ks. Władysława Skierkowskiego oraz w kolegiacie myszynieckiej odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową upamiętniającą pobyt i zasługi ks. Władysława Skierkowskiego dla ziemi kurpiowskiej, z następującym napisem:

Śp.
Księdzu Kanonikowi
Władysławowi Skierkowskiemu
(1886-1941)
Wikariuszowi Myszynieckiemu
W latach 1913-1915
Wielkiemu piewcy folkloru Kurpiowskiego
Autorowi znakomitego dzieła
Puszcza Kurpiowska w Pieśni
W sześćdziesiątą rocznicę męczeńskiej śmierci
W obozie hitlerowskim w Działdowie
Wdzięczni Kurpie
Myszyniec, listopad 2001

Wyrazem pamięci o ks. Władysławie Skierkowskim są nazwy ulic, patronaty, organizowane sympozja, odczyty i spotkania przybliżające postać i dzieło tego wybitnego Mazura – syna Ziemi Mławskiej. Rok 2011 ogłoszono „Rokiem Ks. Władysława Skierkowskiego na Mazowszu”. Przypadająca w tym roku 70-rocznica śmierci Ks. Władysława Skierkowskiego stała się doskonałą okazją do przypomnienia tego wybitnego człowieka , którego pasja i zamiłowanie do muzyki pozwoliło zachować dla przyszłych pokoleń niematerialne dziedzictwo Kurpiów. Obchody przyczynią się do upowszechniania dorobku wybitnego etnomuzykologa jak również wielkiego badacz i miłośnika folkloru kurpiowskiego z wielkim pożytkiem dla muzyki polskiej
a w szczególności Puszczy Kurpiowskiej.


Dnia 11 maja 2011 roku odbyła się konferencja popularno – naukowa poświęcona 70 rocznicy śmierci Ks. Władysława Skierkowskiego. Podczas konferencji zostały wygłoszone referaty, które przybliżyły postać i dzieło tego zasłużonego badacza kultury kurpiowskiej.

Ks. Władysław Skierkowski Puszczy Zielonej oddał serce i całe swoje dorosłe życie. Ocalił od zapomnienia pieśni, zwyczaje
i obyczaje kurpiowskie. Za jego sprawą Karol Szymanowski i inni kompozytorzy mogli podnieść do rangi narodowej
i światowej ludowe motywy kurpiowskiej muzyki.
Źródło: Gieryk B. ,
Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu – Centrum Wiedzy

o Kurpiowszczyźnie, praca licencjacka pisana pod kierunkiem prof. dr. K. Pankowskiej, Akademii Humanistycznej
im. A. Gieysztora, Pułtusk 2005.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego